Oppilaitokset ja opiskelu

Akatemia on perustettu oppilaitosten yhteisen projektin tuloksena. Toiminnan resussointi tapahtuu pääsääntöisesti mukana olevien oppilaitosten toimesta. Olympiakomitean, lajiliittojen ja paikallisten lajiseurojen toimesta kanavoituu myös osa toiminnan resursseista.

 

OPPILAITOKSET

Ounasvaaran urheilulukio, www.rovaniemi.fi/ounasvaaranlukio

Rehtori Risto Kuoksa, risto.kuoksa@rovaniemi.fi puh. 016 322 2577

Opinto-ohjaaja Ari Sirviö, ari.sirvio@rovaniemi.fi puh. 040-1893223


Lapin urheiluopisto, www.santasport.fi

  • Liikunnanohjauksen perustutkinto
  • Nuoriso- ja vapaa-ajanohjaajan perustutkinto
  • Tanssijan perustutkinto
  • Liikunnan ammattitutkinto


Lapin koulutuskeskus REDU, www.redu.fi

  • Humanistinen ja kasvatusala
  • Luonnontieteiden ala
  • Luonnon- ja ympäristöala
  • Sosiaali- ja terveysala
  • Tekniikan ja liikenteen ala
  • Yhteiskuntatieteiden, liiketalouden ja hallinnon ala
  • Matkailu-, ravitsemus- ja talousala

Ammatillisten oppilaitosten yhdyshenkilö:

Sari Bergman-Hartilainen, sari.bergman-hartikainen@santasport.fi puh. 020-7984228


Lapin ammattikorkeakoulu, www.lapinamk.fi

Yhdyshenkilöt:

Jaakko Lampinen, jaakko.lampinen@lapinamk.fi puh. 040 521 4587

Mika Rahkola, mika.rahkola@lapinamk.fi puh. 040 052 6733

Heikki Hannola, heikki.hannola@lapinamk.fi puh. 040 545 4711

Pohjoinen hyvinvointi ja palvelut:

Osallisuus ja toimintakyky:

  • sosiaaliala
  • vanhustyö
  • fysioterapia
Tulevaisuuden terveyspalvelut:
  • sairaanhoito
  • terveydenhoito
Vastuulliset palvelut:
  • matkailu
  • liiketalous
  • liikunta
Arktiset luonnonvarat ja talous

Digitaaliset ratkaisut:

  • liiketalous
  • tietotekniikka
  • tietojenkäsittely
  • kuvataide
Uudistuva teollisuus:
  • konetekniikka
  • sähkö- ja automaatiotekniikka
Älykäs rakennettu ympäristö:
  • rakennustekniikka
  • maanmittaus
Tulevaisuuden biotalous:
  • metsätalous
  • maaseutuelinkeinot
 

Lapin yliopisto, www.ulapland.fi

Yhdyshenkilö:

Mikko Ojanaho, mikko.ojanaho@ulapland.fi puh. 040-5816446

  • Kasvatustieteiden tiedekunta
  • Oikeustieteiden tiedekunta
  • Taiteiden tiedekunta
  • Yhteiskuntatieteiden tiedekunta


Jääkäriprikaati

www.puolustusvoimat.fi

Yhdyshenkilö Jari Tenno, jari.tenno@mil.fi  puh. 0299452805