Oppilaitokset ja opiskelu

Akatemia on perustettu oppilaitosten yhteisen projektin tuloksena. Toiminnan resussointi tapahtuu pääsääntöisesti mukana olevien oppilaitosten toimesta. Olympiakomitean, lajiliittojen ja paikallisten lajiseurojen toimesta kanavoituu myös osa toiminnan resursseista.

 

OPPILAITOKSET

Ounasvaaran urheilulukio, www.rovaniemi.fi/ounasvaaranlukio

Rehtori Risto Kuoksa, risto.kuoksa@rovaniemi.fi puh. 016 322 2577

Opinto-ohjaaja Ari Sirviö, ari.sirvio@rovaniemi.fi puh. 040-1893223

Lapin urheiluopisto, www.santasport.fi

  • Liikunnanohjauksen perustutkinto
  • Nuoriso- ja vapaa-ajanohjaajan perustutkinto
  • Tanssijan perustutkinto
  • Liikunnan ammattitutkinto

Lapin koulutuskeskus REDU, www.redu.fi

  • Humanistinen ja kasvatusala
  • Luonnontieteiden ala
  • Luonnon- ja ympäristöala
  • Sosiaali- ja terveysala
  • Tekniikan ja liikenteen ala
  • Yhteiskuntatieteiden, liiketalouden ja hallinnon ala
  • Matkailu-, ravitsemus- ja talousala

Ammatillisten oppilaitosten yhdyshenkilö:

Sari Bergman-Hartilainen, sari.bergman-hartikainen@santasport.fi puh. 020-7984228

Rovaniemen ammattikorkeakoulu, www.lapinamk.fi

Yhdyshenkilöt:

Jaakko Lampinen, jaakko.lampinen@lapinamk.fi puh. 040-5214587

Mika Rahkola, mika.rahkola@lapinamk.fi puh. 0400-526733

  • Luonnonvara- ja ympäristöala
  • Matkailu-, ravitsemus- ja talousala
  • Sosiaali-, terveys- ja liikunta-ala
  • Tekniikan ja liikenteen ala
  • Yhteiskuntatieteiden, liiketalouden ja hallinnon ala

Lapin yliopisto, www.ulapland.fi

Yhdyshenkilö:

Mikko Ojanaho, mikko.ojanaho@ulapland.fi puh. 040-5816446

  • Kasvatustieteiden tiedekunta
  • Oikeustieteiden tiedekunta
  • Taiteiden tiedekunta
  • Yhteiskuntatieteiden tiedekunta

Jääkäriprikaati

www.puolustusvoimat.fi

Yhdyshenkilö Jari Tenno, jari.tenno@mil.fi  puh. 0299452805