Yhteystiedot

LAPIN URHEILUAKATEMIA
Santasport - Lapin Urheiluopisto
Hiihtomajantie 2
FI-96400 Rovaniemi
puh. 020 798 4202 (urheiluopiston vastaanotto)

Huippu-urheilukoordinaattori
Juuso Toivola puh. 020 798 4260  juuso.toivola@santasport.fi

Valmennuskoordinaattori ja Yläkouluakatemia
Terhi-Maria Mäkikyrö puh. 020 798 4232 terhi-maria.makikyro@santasport.fi

Valmennuskeskuksen päällikkö
Mikko Pohjola puh. 020 798 4240 mikko.pohjola@santasport.fi

 

LAJIVALMENNUS

Alppihiihto
Tommi Viirret puh. 040-7547615 tommi.viirret@santasport.fi

Maastohiihto
Janne Hyyppä puh. 020 798 4250 janne.hyyppa@santasport.fi
Ville Oksanen puh. 040 773 6782 ville.oksanen@santasport.fi

Jalkapallo
Vesa Tauriainen puh. 020 798 4294 vesa.tauriainen@santasport.fi
Santeri Suvala puh. 040 767 5668  santeri.suvala@palloliitto.fi

Olavi Tammimies puh. 0400 431 939 olli17antero50@me.com

Jääkiekko

Juuso Nieminen puh. 050 409 7278 juuso.nieminen@santasport.fi

Sofia Pohjanen puh. 044 266 7922  sofia.pohjanen@finhockey.fi

Lentopallo
Jukka Mäkihannu puh. 040 779 6468 jukka.makihannu@santasport.fi
Teemu Mäkikyrö puh. 040 547 5119 teemu.makikyro@santasport.fi

Mäkihyppy ja yhdistetty:
Jukka Ylipulli puh. 045 676 9513 jukka.ylipulli@santasport.fi

Yleisurheilu:
Kalle-Pekka Tiihonen puh. 044 558 8359  kp.tiihonen@gmail.com
Susanna Parkkisenniemi puh. 040 197 1396 susanna.parkkisenniemi@santasport.fi

Uinti:
Jukka Shemeikka   jukka.shemeikka@santasport.fi

Yleisvalmennusryhmä:
Jarmo Dementjeff  puh. 020 798 4264 jarmo.dementjeff@santasport.fi

 

TUKIPALVELUT

Voimavalmennus:
Kimmo Ulvas puh. 045 350 7289

Taitovalmennus: 
Jani Pasula puh. 045 358 1905 jani.pasula@santasport.fi

Psyykkinen valmennus:
Joona Vazana puh. 050 328 9215 joona.vazana@santasport.fi

Ravitsemusvalmennus:
Virpi Tuokko puh. 020 798 4278 virpi.tuokko@santasport.fi  

Testauspalvelut:
Riikka Kivistö puh. 020 798 4291 riikka.kivisto@santasport.fi

Mediavastaava:

Harri Nykänen puh. 040 577 9933 harri.nykanen@santasport.fi

Fysioterapia / Hieronta:
Santa's Fysio, varaukset puh. 020 798 4264

Terveydenhoitopalvelut:
Suomen Terveystalo Oy / Rovaniemi
Ajanvaraukset puh. 030-6000
Akatemian vastaava lääkäri Risto Kemppainen